Start Aktualności Nadpotliwość a toksyna botulinowa

Nadpotliwość a toksyna botulinowa

Nadpotliwość a toksyna botulinowa

INIEKCJE TOKSYNĄ BOTULINOWĄ to najlepiej przebadana i najbardziej skuteczna małoinwazyjna metoda leczenia nadpotliwości.

Ekrynowe gruczoły potowe są rozmieszczone prawiw na całej powierzchni skóry ciała. Ich największa koncentracja obejmuje skórę pach, dłoni, stóp i twarzy. Są ­unerwione przez pozazwojowe autonomiczne włókna nerwowe i stymulowane przez neuroprzekaźnik acetylocholinę. Uważa się, że za nadpotliwość odpowiedzialna jest zwiększona lub nieprawidłowa stymulacja współczulna ekrynowych gruczołów potowych. Osoby z nadpotliwością pierwotną mają zwiększone: poziom wydzielania potu oraz reakcję na normalne bodźce, takie jak stres emocjonalny lub fizyczny. Nadmierne wydzielanie potu może prowadzić do wystąpienia innej choroby lub do zaostrzenia choroby współistniejącej, np. łuszczycy lub niewydolności nerek. Nadpotliwość może sprzyjać pojawieniu się infekcji bakteryjnych lub grzybiczych oraz zmian ­wypryskowych. INIEKCJE TOKSYNĄ BOTULINOWĄ są skuteczne w leczeniu! To najlepiej przebadana i najbardziej skuteczna małoinwazyjna metoda leczenia nadpotliwości.

Toksyna botulinowa hamuje uwalnianie acetylocholiny i innych neuroprzekaźników z pęcherzyków presynaptycznych przez dezaktywację białek SNARE. Blokuje uwalnianie acetylocholiny w połączeniach nerwowo-mięśniowych oraz w zazwojowych włóknach współczulnych unerwiających ekrynowe gruczoły potowe. Terapia nadpotliwości pierwotnej pach z użyciem konkretnego preparatu jest ­zatwierdzona przez FDA. Jak wygląda leczenie nadpotliwości toksyna botulinową? Preparat podaje się w formie wielokrotnych iniekcji śródskórnych igłą 30G w odstępach 1–1,5 cm, stosując co najmniej 50 jednostek na jeden dół pachowy. Znajduje on również zastosowanie w leczeniu nadpotliwości dłoni i stóp poprzez podanie 100–200 jednostek na stronę oraz rzadziej w leczeniu nadpotliwości twarzy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Efekty leczenia nadpotliwości toksyną botulinową: U niektórych pacjentów po zabiegu dochodzi do krótkotrwałego osłabienia drobnych mięśni. W okolicy wstrzyknięć wystąpić mogą łagodne objawy dyskomfortu oraz krwiaki. Efekty zauważa się tydzień po zabiegu i utrzymują się zwykle 6–12 miesięcy. Przeciwwskazania do zabiegu: ciąża i laktacja; choroby nerwowo-mięśniowe (m.in. miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona); uczulenie na substancję zawartą w preparacie; zakażenia skóry w okolicy zabiegowej; przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych oraz leków zwiotczających mięśnie.

Ostatnie aktualności

Dlaczego cieknie mi z nosa?

Dlaczego cieknie mi z nosa?

Kiedy nos jest zatkany, można spróbować usunąć zalegającą wydzielinę, z tym że nie trzeba tego robić za często, bo dzieci zwykle radzą sobie z katarem - po prostu go połykają. Nie należy się martwić, że „katar zejdzie niżej”. Rozprawmy się z tym mitem raz na zawsze.

Opublikowany:
Poniedziałek - 9:00-19:00
Wtorek - 9:00-19:00
Środa - 9:00-19:00
Czwartek - 15:00-19:00
Piątek - 9:00-17:00
Sob-Nie - przypadki nagłe: 10:00-12:00
 
 
ul. Daszyńskiego 2d/41,
Września
Telefon: 601 698 779