Większa świadomość i szybka reakcja to większe szanse na wyzdrowienie dla Twojego Dziecka. Koniec wakacji to dobry moment na zdrowotny przegląd i przygotowanie organizmu na kolejny rok nauki.
Morfologia
Badanie krwi wykonujemy minimum co 2 lata, najlepiej jednak raz na rok. U starszych dzieci badanie krwi wykonuje się na czczo, ewentualnie po lekkim posiłku, niemowlęta karmione piersią nie wymagają specjalnego przygotowania. Morfologia krwi pozwala sprawdzić wartości krwinek - czerwonych, białych oraz płytek krwi, a także stężenie hemoglobiny czy hematokryt. Wraz z rozmazem jest szczególnie ważna przy podejrzeniu chorób nowotworowych.
Badanie ogólne moczu
Do badania wystarczy 50 ml moczu pobranego do jednorazowego pojemniczka (do zakupu w aptece). Warto badać mocz przynajmniej raz do roku. Dzięki BOM można wykryć choroby nerek, zakażenia układu moczowego, choroby metaboliczne.
USG jamy brzusznej
Ultrasonografia daje możliwość wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w budowie narządów raz ustalenia przyczyn wielu schorzeń. Badanie jest niebolesne i całkowicie nieinwazyjne Warto je wykonać profilaktycznie raz w roku, gdyż w ten sposób można wykryć nieprawidłowości, które nie dają jeszcze objawów - także guzy lite.
Badanie wzroku
Okulistę należy odwiedzać raz w roku, celem oceny wzroku oraz zawsze w przypadku nowo pojawiającego się zeza lub odblasku w źrenicy.
RTG klatki piersiowej
Badanie to służy uwidocznienieu płuc, dróg oddechowych, serca oraz naczyń i kośli w obrębie klatki piersiowej. Wskazaniem do jego wykonania jest przewlekły (trwający powyżej 3 tygodni) kaszel, utrzymujący się pomimo zastosowanego leczenia.
Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Zdrowy tryb życia oparty na regulatnych ćwiczeniach i zbilansowanej diecie, pomaga zachować zdrowie. Wczesne wykrycie choroby pozwala ją łatwiej wyleczyć. Niższy stopień zaawansowania wiąże się z zastosowaniem mniej intensywnej terapii.