Start Aktualności Usuwanie kleszczy

Usuwanie kleszczy

Usuwanie kleszczy

W każdym przypadku wskazane jest jak najszybsze usunięcie kleszcza ze względu na ryzyko boreliozy lub wirusowego zapalenia mózgu. Więcej na temat w poście i krótkim filmiku :)

W każdym przypadku wskazane jest jak najszybsze usunięcie kleszcza ze względu na ryzyko boreliozy lub wirusowego zapalenia mózgu.

Przeciwwskazaniem do samodzielnego usuwania kleszcza jest brak odpowiednich narzędzi.

Uwaga: Nieumiejętne usuwanie kleszcza tzw. domowymi sposobami (np. palcami, kleszczykami do paznokci, igłą itd.) powoduje oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść pacjentowi więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka związana z dojazdem do najbliższego gabinetu lekarskiego.

  1. Za pomocą zagiętej pęsety lub ostrych kleszczykówchwyć k leszcza za główkę tuż przy skórze i powolnym, jednostajnym ruchem usuń go, ciągnąc w kierunku prostopadłym do powierzchni skóry. Uwaga: Staraj się układać narzędzie stycznie do skóry, aby precyzyjnie chwycić kleszcza za główkę. W miejscu po ukąszeniu może być widoczna na skórze drobna ranka. Za pomocą pęsety (najlepiej zakrzywionej)uchwyć kleszcza za główkę jak najbliżej skóry. Usuń kleszcza poprzez pociąganie go jednostajnym ruchem pionowo do góry.

  2. Przemyj ranę środkiem odkażającym i pokryj małym opatrunkiem. Pozostanie fragmentów główki lub odnóży w skórze nie jest groźne, powoduje co najwyżej miejscowy stan zapalny (nie zwiększa ryzyka zakażeń przenoszonych przez kleszcze). W przypadku braku wprawy i odpowiednich narzędzi nie należy takich pozostałości usuwać.

W sprzedaży dostępne są także proste zestawy do usuwania kleszczy za pomocą pętli, specjalnego haczyka lub plastikowej karty z wcięciem (zasada działania podobna jak w przypadku haczyka).

Uwaga: Kleszcza nie należy polewać ani smarować kremami lub maściami; może to powodować wypluwanie śliny do rany i zwiększać ryzyko zakażenia krętkami z rodzaju Borrelia.

Ryzyko zachorowania na choroby przenoszone przez kleszczowe jest względnie małe (mały odsetek zakażonych kleszczy, szczególnie postaci niedojrzałych), a jego szybkie usunięcie ze skóry (w ciągu doby) jeszcze zmniejsza ryzyko boreliozy. Po usunięciu kleszcza nie zaleca się rutyno profilaktycznej antybiotykoterapii. W ciągu 30 dni od ukąszenia należy natomiast obserwować miejsce ukłucia pod kątem rumienia wędrującego (erythema migrans). Jego wystąpienie stanowi wskazanie do rozpoczęcia leczenia skutecznym antybiotykiem.

Najczęstsze błędy:

  • chwycenie kleszcza za odwłok – powoduje to oderwanie tylko tej części i pozostawienie fragmentu kleszcza w skórze
  • wyciskanie kleszcza ze skóry
  • „duszenie” kleszcza (odcięcie go od dostępu tlenu) przez szczelne pokrycie warstwą maści, kremu lub zalanie (np. spirytusem szczelnie wypełniającym nakrętkę butelki)
  • stymulacja kleszcza do „wyjścia” przez uciskanie skóry wokół niego kolistymi ruchami lub przypalanie

Ostatnie aktualności

Dlaczego cieknie mi z nosa?

Dlaczego cieknie mi z nosa?

Kiedy nos jest zatkany, można spróbować usunąć zalegającą wydzielinę, z tym że nie trzeba tego robić za często, bo dzieci zwykle radzą sobie z katarem - po prostu go połykają. Nie należy się martwić, że „katar zejdzie niżej”. Rozprawmy się z tym mitem raz na zawsze.

Opublikowany:
Poniedziałek - 9:00-19:00
Wtorek - 9:00-19:00
Środa - 9:00-19:00
Czwartek - 15:00-19:00
Piątek - 9:00-17:00
Sob-Nie - 10:00-12:00 (przypadki nagłe)
 
 
ul. Daszyńskiego 2d/41
62-300 Września
Telefon: 601 698 779