Start Aktualności Cyberzaburzenia

Cyberzaburzenia

Cyberzaburzenia

Czas koronowirusa zwiększa czas aktywności dzieci w sieci. Po pierwsze jest to ich podstawowy środek kontaktu z rówieśnikami. Po drugie sieć jest od 25 marca br przestrzenią edukacyjną. Ta sytuacja nasila ryzyko „wchłonięcia w sieć”, co jest określane jako CYBERZABURZENIA.

Czas koronowirusa zwiększa czas aktywności dzieci w sieci. Po pierwsze jest to ich podstawowy środek kontaktu z rówieśnikami. Po drugie sieć jest od 25 marca br przestrzenią edukacyjną. Ta sytuacja nasila ryzyko „wchłonięcia w sieć”, co jest określane jako CYBERZABURZENIA. Dochodzi do tego wielogodzinne oglądanie atrakcyjnych filmów, słuchanie muzyki na youtubie. Ponieważ młode mózgi (ośrodkowe układy nerwowe) bardzo szybko „nawiązują więź” z cybertechnologiami, skutkuje to silnym pobudzaniem neuroprzekaźników. Na skutek wydzielania dużej ilości serotoniny i dopaminy ich OUN szybko uczą się funkcjonowania w nowych warunkach biochemicznych. Ponieważ mózgi „lubią być tak wzmacniane„ mamy do czynienia z ich buntem w przypadku ograniczenia kontaktu ze smartfonem, TV, X-boxem, komputerem, itp. Ta sytuacja wymaga stosowania zdecydowanych zabiegów profilaktycznych, modelowania relacji dziecko-technologie cyfrowe oraz wiedzy o mechanizmach cyberzaburzeń.

Ponad 1/3 małych dzieci próbuje korzystać ze smartfonów i tabletów, zanim nauczy się chodzić albo mówić. Do ukończenia 1. roku życia jedno na siedem niemowląt bawi się tymi urządzeniami co najmniej godzinę dziennie - wynika z badania prowadzonego w USA.

Eksperci Pediatric Academic Societies (PAS) zniechęcają do wykorzystywania przez dzieci urządzeń elektronicznych i im podobnych - takich, jak telewizja, komputery, smarfony czy tablety przez dzieci młodsze niż dwuletnie.

Z badania wynika, że niemal trzy czwarte (73%) rodziców pozwala dzieciom bawić się urządzeniami mobilnymi w czasie, kiedy krząta się w domu, 60% podczas robienia zakupów, 65% - żeby uspokoić dziecko, a niemal jedna trzecia (29%) - przed snem.

Czas spędzony z wyświetlaczem w dłoni zwiększa się wraz z wiekiem. Co najmniej godzinę dziennie z urządzeń tych korzysta jedna czwarta (26%) 2-latków i grubo ponad jedna trzecia (38%) 4-latków.

Ostatnie aktualności

Dlaczego cieknie mi z nosa?

Dlaczego cieknie mi z nosa?

Kiedy nos jest zatkany, można spróbować usunąć zalegającą wydzielinę, z tym że nie trzeba tego robić za często, bo dzieci zwykle radzą sobie z katarem - po prostu go połykają. Nie należy się martwić, że „katar zejdzie niżej”. Rozprawmy się z tym mitem raz na zawsze.

Opublikowany:
Poniedziałek - 9:00-19:00
Wtorek - 9:00-19:00
Środa - 9:00-19:00
Czwartek - 15:00-19:00
Piątek - 9:00-17:00
Sob-Nie - przypadki nagłe: 10:00-12:00
 
 
ul. Daszyńskiego 2d/41,
Września
Telefon: 601 698 779