Start Aktualności Dlaczego małe oczka ropieją?

Dlaczego małe oczka ropieją?

Dlaczego małe oczka ropieją?

Zapalenia spojówki są jedną z najczęstszych zmian chorobowych narządu wzroku u dzieci. W okresie noworodkowym towarzyszą im niekiedy inne powikłania, zarówno miejscowe (w narządzie wzroku), jak i ogólne.

Zapalenia spojówki są jedną z najczęstszych zmian chorobowych narządu wzroku u dzieci. W okresie noworodkowym towarzyszą im niekiedy inne powikłania, zarówno miejscowe (w narządzie wzroku), jak i ogólne.

Bakteryjne zapalenie spojówek u noworodków.

Zapalenie spojówek spowodowane przez bakterie jest najczęściej rozpoznawaną postacią zapaleń spojówek u noworodków. Zapalenie może pojawić się w każdym okresie życia noworodka (od 1. do 30. dnia). Jego przyczyną są bakterie przedostające się do worka spojówkowego z powiek, rąk (zatarcie oka), po urazie. Rzadko do zakażenia dochodzi przy porodzie w trakcie przejścia płodu przez drogi rodne zakażonej matki. Do głównych objawów choroby zaliczają się: wydzielina ropna, przekrwienie spojówek oraz obrzęk powiek. Stan zapalny i ropienie trwa przeciętnie około 5 dni. Nie towarzyszą temu żadne objawy ogólne.

Zapalenia te rozpoznaje się na podstawie wywiadu i badania oczu (ostry stan zapalny z ropną wydzieliną, powodującą sklejanie się brzegów powiek, trwający nie dłużej niż 5–7 dni). Do postawienia rozpoznania nie są konieczne badania bakteriologiczne bezpośrednie, posiewy ani badania cytologiczne. Testy te są wskazane tylko w nawrotowych stanach zapalnych, u chorych niereagujących na leczenie oraz w przypadku wątpliwości diagnostycznych. Należy pamiętać, że wyniki badań bakteriologicznych są zazwyczaj negatywne, jeżeli chory był leczony antybiotykami w kroplach.

Chemiczne zapalenie spojówek

Jest to zapalenie spojówek spowodowane zabiegiem Credego.Zabieg Credego polega na wkropleniu azotanu srebra do oka noworodka, bezpośrednio po urodzeniu, został wprowadzony w II połowie XIX wieku przez Carla Credego. Początkowo miał chronić przed rzeżączkowym zapaleniem spojówek noworodka, prowadzącym nawet do ślepoty. Wówczas używano roztworu 2% z czasem zredukowano do roztworu 1%, oka nie wolno przemywać po zabiegu roztworem soli fizjologicznej, ze względu na wytrącanie się chlorku srebra. Zabieg może prowadzić do podrażnienia oka, które ustępuje samoistnie w ciągu 1-2 dni przy normalnej pielęgnacji oka, rezygnacja z zabiegu moze doprowadzić do rozwoju zakażenia w ciąguu 30 dni od porodu i wtórnej ślepoty dziecka, spowodowanej uszkodzeniem rogówki. Ze względu na dużą wrażliwość spojówki w pierwszym dniu życia dziecka chemiczne zapalenie spojówki może występować dość często. Objawem jest małe przekrwienie spojówek i niewielka wydzielina surowicza (podobna do łez). Zapalenie cofa się samoistnie po 2–3 dniach, leczenie nie jest konieczne.

Bakteryjne zapalenie spojówek spowodowane niedrożnością przewodu nosowo-łzowego

Jest to bakteryjne zapalenie spojówek spowodowane brakiem drożności przewodu nosowo-łzowego, Objawy niedrożności pojawiają się zazwyczaj około 21. dnia życia noworodka. Powstaje ona wówczas, gdy błona, która fizjologicznie powinna pęknąć zaraz po porodzie, nadal zamyka ujście przewodu do nosa. Niedrożność sprawia, że łzy gromadzą się w worku łzowym, w nim zaś rozwijają się bakterie, które wstecznie przedostają się kanalikami łzowymi na powierzchnię oka i wywołują ropne zapalenie spojówek. W Polsce niedrożność przewodu nosowo-łzowego występuje u około 8% noworodków. W razie podejrzenia niedrożności przewodu nosowo-łzowego należy zgłosić się do lekarza okulisty celem potwierdzenia rozpoznania. Na pierwszym etapie leczenia rodzice wykonują masaż woreczka łzowego. Polega on na ucisku woreczka palcem przy równoczesnym przyciśnięciu obu kanalików łzowych do kości bocznej ściany nosa (tzw. masaż hydrostatyczny). Powoduje to zwiększenie ciśnienia w woreczku, co może doprowadzić do pęknięcia błony zamykającej przewód nosowo-łzowy. Stosowanie kropli antybiotykowych nie jest bezwzględnie konieczne, ponieważ nie jest to leczenie przyczynowe i powoduje tylko przejściowe zmniejszenie ropienia. W razie bardzo dużego ropienia można przez parę dni podać miejscowo krople antybiotykowe do oczu w celu profilaktyki zapalenia rogówki. Jeżeli po 3 miesiącach nie ma efektu, wówczas w Polsce wykonuje się zabieg tzw. sondowania dróg łzowych, polegający na wprowadzeniu cienkiej metalowej sondy przez punkt łzowy do kanalików i woreczka i przerwanie błony w przewodzie nosowo-łzowym. W krajach anglosaskich sondowanie wykonuje się zazwyczaj pod koniec 1. roku życia. U części dzieci może dojść do samoistnego udrożnienia się przewodu, co przyspiesza odpowiedni masaż woreczka łzowego.

Zakraplanie mlekiem matki - hit czy mit?

Oczywiście mleko mamy jest idealnym pokarmem dla dziecka, ale jest też bardzo odżywcze dla bakterii. Wkraplając w ten sposób mleko do oczu dziecka narażamy je na bardzo ciężkie powikłania w postaci chociażby zapalenia spojówek, czy powiek, ponieważ podamy pożywkę bakteriom, które z idealny sposób będą się odżywiały w wilgotnym środowisku. Jest to bardzo duże zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Jak pielęgnować małę oczka na co dzień?

Oczy należy delikatnie przemywać gazikiem z dodatkiem soli fizjologicznej. Sól fizjologiczna to w pełni bezpieczny i obojętny dla tkanek organizmu roztwór chlorku sodu, który nie powoduje podrażnień. Do przemywania można zastosować także herbatkę ze świetlika lub kompresy albo płukanki z naparu świetlika; napar powinien być za każdym razem świeżo przyrządzony. Nie należy przemywać oczu rumiankiem, wyciągiem z rumianku, ani herbatą, ponieważ zawierają one garbniki, które dodatkowo podrażniają spojówkę i mogą doprowadzić do alergii.

Ostatnie aktualności

Dlaczego cieknie mi z nosa?

Dlaczego cieknie mi z nosa?

Kiedy nos jest zatkany, można spróbować usunąć zalegającą wydzielinę, z tym że nie trzeba tego robić za często, bo dzieci zwykle radzą sobie z katarem - po prostu go połykają. Nie należy się martwić, że „katar zejdzie niżej”. Rozprawmy się z tym mitem raz na zawsze.

Opublikowany:
Poniedziałek - 9:00-19:00
Wtorek - 9:00-19:00
Środa - 9:00-19:00
Czwartek - 15:00-19:00
Piątek - 9:00-17:00
Sob-Nie - przypadki nagłe: 10:00-12:00
 
 
ul. Daszyńskiego 2d/41,
Września
Telefon: 601 698 779